Jak chronić pracowników przed słońcem?

28.04.2023 - 5 min. czytania
Blog

Praca na otwartej przestrzeni, szczególnie latem, wiąże się z narażeniem na słońce. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (ultrafioletowe, nadfioletowe) może z kolei powodować choroby skóry i oczu, w tym rumień, oparzenia czy zapalenie spojówki lub rogówki. Wśród możliwych konsekwencji wymienia się także wzrost ryzyka nowotworu, a nawet czerniaka. Narażeni są również ci pracownicy, którzy pracują w pomieszczeniach, ale mają stały kontakt ze źródłem promieniowania, np. w trakcie spawania.

Jak chronić pracowników przed słońcem (i ogólnie przed promieniowaniem UV)? Niezbędne jest zapewnienie im stosownych środków ochrony indywidualnej, w tym profesjonalnych kremów, nakryć głowy czy okularów. Sprawdź, w co najlepiej zaopatrzyć pracowników.

Ochrona przed promieniowaniem UV to obowiązek pracodawcy

Jeśli praca może wiązać się z narażeniem na czynniki szkodliwe, takie jak promieniowanie UV, najważniejszą zasadą jest unikanie ekspozycji. Gdy nie ma takiej możliwości, organizuj pracę w taki sposób, by ograniczać czas przebywania np. na słońcu. Stosuj również środki ochrony zbiorowej.

Jako pracodawca masz ponadto obowiązek zadbania o odpowiednie wyposażenie pracowników w ŚOI. Mówi o tym art. 237(6) §1 Kodeksu Pracy:

„Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami”.

W co zaopatrzyć firmę, aby zadbać o skuteczną, bezpieczną i komfortową ochronę przed słońcem (i ogólnie promieniowaniem UV)?

Kremy ochronne

Bez względu na to, czy pracownicy są narażeni na naturalne promienie UV (słońce), czy sztuczne (np. powstające w trakcie procesów przemysłowych) – jednym ze sposobów zabezpieczenia jest stosowanie kremów z filtrem. Równomierna i regularna aplikacja wspiera ochronę skóry twarzy, dłoni oraz innych część ciała.

Przykładem takiego preparatu jest Stokoderm® Sun Protect 50 PURE. To SPF 50, który chroni przed różnymi rodzajami promieniowania: UVA, UVB i UVC. Nadaje się zarówno do pracy na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach. Jest komfortowy w trakcie codziennej aplikacji i użytku:

  • nie pozostawia tłustej warstwy, która mogłaby niekorzystnie wpłynąć m.in. na korzystanie z narzędzi;
  • nie ma silikonu, który mógłby wejść w reakcję z powierzchniami;
  • sprawdza się do prac w wodzie ze względu na wodoodporność (ochrona zachowana do 80 minut);
  • pomaga dbać o nawilżenie skóry dzięki glicerynie;
  • jest wolny od barwników czy perfum, dlatego nadaje się także do skóry wrażliwej.

Inne środki ochrony indywidualnej

W wielu przypadkach uzupełnieniem kremu przeciwsłonecznego są środki ochrony indywidualnej – dobrane do potrzeb pracownika oraz wymagań konkretnego stanowiska.

Co może być niezbędne, jeśli praca odbywa się na słońcu? Najważniejsze ŚOI:

  • ochrona głowy – w niektórych przypadkach wystarczy lekkie nakrycie (np. letnia czapka z daszkiem), a w innych niezbędne są hełmy (które chronią nie tylko przed słońcem, ale też urazami);
  • ochrona oczu – okulary lub gogle wyposażone w odpowiednie filtry UV, które chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania;
  • ochrona twarzy – osłony, np. w formie przyłbic czy tarcz (które w niektórych zawodach mają chronić również przed odpryskami lub iskrami);
  • ochrona dłoni i ciała – rękawice oraz odpowiednia odzież robocza (w przypadku pracy w wysokich temperaturach powinna być przewiewna).

Środki ochrony zbiorowej

Obowiązkiem pracodawcy jest ograniczenie działania czynnika szkodliwego. Jedną ze skutecznych form są środki ochrony zbiorowej, które mają wpływ na bezpieczeństwo grupy pracowników.

Jeśli praca odbywa się na zewnątrz w słoneczny dzień, często wybieranym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych zadaszeń lub markiz, a także namiotów i wiat. Wiele z nich można szybko i wygodnie rozłożyć, gdy pojawi się taka potrzeba. Chronią przed światłem i promieniowaniem, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy przy dużym nasłonecznieniu.

Jeżeli promieniowanie UV jest emitowane w związku z procesem przemysłowym, np. spawaniem, i odbywa się w pomieszczeniu – można zastosować np. ekrany, osłony czy kotary. To specjalne przegrody, które oddzielają pracownika wykonującego dane zadanie od reszty.

Jak chronić pracowników przed słońcem i promieniowaniem UV? Zaopatrz firmę w odpowiednie środki ochrony

W przypadku narażenia na promieniowanie UV postaw na odpowiednie artykuły BHP: połączenie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. Zaopatrz pracowników w profesjonalne kremy ochronne – takie jak Stokoderm® Sun Protect 50 PURE, a także okulary, nakrycia głowy, rękawice, odzież, przyłbice lub inne ŚOI. Dobieraj je indywidualnie m.in. do rodzaju stanowiska.

Szukasz ochrony przeciwsłonecznej dla swoich pracowników? Potrzebujesz wsparcia w wyborze ŚOI lub ŚOZ? W Elmar® BHP znajdziesz całą gamę artykułów, dzięki którym zapewnisz swoim pracownikom komfort i bezpieczeństwo w każdych warunkach!

Krem SC Johnson