Czy wszystkie jednorazowe rękawice BHP są takie same? Nie do końca! Na ich użyteczność wpływa wiele czynników takich jak materiał czy sproszkowanie. Duże znaczenie ma też branża i rodzaj zakładu pracy. Dowiedz się więcej o rękawicach jednorazowych!
Jak dobrać odpowiednie rękawice jednorazowe?
Jednorazowe rękawice ochronne powinny pasować nie tylko do dłoni, ale także do rodzaju wykonywanej pracy. Niektóre zadania mogą wymagać wysokiego stopnia swobody lub wrażliwości dotykowej, podczas gdy w innym przypadku ważniejsza będzie ochrona przed podrażnieniami od chemikaliów czy materiałów ściernych. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze jednorazowych rękawic BHP!
Jakie normy powinny spełniać rękawice jednorazowego użytku?
Wszystko zależy od tego, kto będzie je nosił. Normy BHP odnoszą się przede wszystkim do jednorazowych rękawic medycznych, które mają za zadanie chronić zarówno pracownika ochrony zdrowia, jak i pacjenta. Na terenie Unii Europejskiej określa to norma EN 455, w której zawierają się wymogi dotyczące:
- nieobecności dziur (EN 455-1) – odpowiednio wysoka jakość wykonania, czyli przynajmniej 1,5 AQL (Acceptable Quality Level);
- właściwości fizycznych (EN 455-2) – skuteczna ochrona przed zakażeniem, rozerwaniem, przyspieszonym starzeniem;
- oceny biologicznej (EN 455-3) – informacje na opakowaniu o możliwych reakcjach alergicznych;
- okresu trwałości (EN 455-4) – zachowanie właściwości przez cały okres przydatności rękawic.
Spis treści:
- Jak dobrać odpowiednie rękawice jednorazowe?
- Jakie normy powinny spełniać rękawice jednorazowego użytku?
- Lateks czy nitryl – jaki materiał będzie odpowiedni?
- Gdzie sprawdzą się rękawice jednorazowe?
- Rękawice pudrowe czy bezpudrowe?
- Czy jednorazowe rękawice mają termin przydatności?
- Wybierz wygodne i trwałe rękawice jednorazowe!
Inną normą stosowaną w przypadku jednorazowych rękawic BHP jest EN 374, która opisuje ich szczelność oraz odporność na przenikanie niebezpiecznych bakterii czy chemikaliów.
Lateks czy nitryl – jaki materiał będzie odpowiedni?
Lateksowe rękawice BHP są popularne zarówno w zastosowaniach medycznych, jak i przemysłowych. Do ich zalet należą przede wszystkim elastyczność i doskonałe dopasowanie do dłoni. Mogą też wytrzymać wysokie temperatury i są odporne na większość substancji chemicznych. Choć lateks zapewnia wysoki komfort i precyzję użytkowania, często wywołuje reakcje alergiczne. Nie są to odosobnione przypadki – uczulenie na białka lateksowe jest tak powszechne, że niektóre szpitale nie zezwalają już na używanie rękawic BHP z tego materiału w swoich placówkach. Mniej uczulającą alternatywą dla lateksu jest nitryl – materiał, który nieco przypomina gumę. Rękawice ochronne z tego tworzywa są mniej elastyczne od lateksowych, ale za to znacznie odporniejsze na środki chemiczne oraz przekłucia. W przemyśle często wykorzystuje się też rękawice winylowe, które są mniej rozciągliwe niż lateksowe czy nitrylowe, ale za to lepiej chronią przed smarem, tłuszczem czy ozonem.
Gdzie sprawdzą się rękawice jednorazowe?
Jednorazowych rękawic używa się nie tylko w medycynie, ale także w wielu gałęziach przemysłu: motoryzacyjnym, spożywczym, hotelarskim czy w handlu detalicznym. Często są też wykorzystywane do prac porządkowych czy konserwacyjnych. Warto jednak pamiętać, że tego typu rękawice są przeznaczone do ochrony przed przypadkowym, a nie celowym kontaktem z chemikaliami. Oznacza to, że skutecznie osłonią dłonie w przypadku rozprysku lub rozlania, ale nie sprawdzą się w sytuacjach, gdzie kontakt z chemią jest częsty i nieunikniony. Jednorazowe rękawice ochronne są na tyle cienkie, że chemikalia mogą łatwo przez nie przenikać. Dlatego po jakimkolwiek kontakcie z niebezpiecznymi substancjami należy natychmiast wymienić je na nowe.
Rękawice pudrowe czy bezpudrowe?
W przeszłości większość rękawic lateksowych zawierała „puder” po wewnętrznej stronie – zwykle była to skrobia kukurydziana. To rozwiązanie miało pochłaniać nadmiar wilgoci i ułatwiać zakładanie oraz zdejmowanie rękawic. Jednak skrobia mogła też rozpylać lateksowe alergeny, dlatego w 2016 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zakazała używania ich w szpitalach. Jeśli masz wrażliwą skórę dłoni, lepszą opcją będą bezpudrowe rękawice BHP. Jednak nadal mogą się one przydać osobom borykającym się z nadmierną potliwością.
Czy jednorazowe rękawice mają termin przydatności?
Okres trwałości rękawic zależy od sposobu przechowywania oraz materiałów użytych do ich wytworzenia. Rękawice z naturalnego lateksu mają około trzyletni okres przydatności. Te wykonane z powłok nitrylowych, winylowych i innych materiałów syntetycznych wytrzymają nieco dłużej, bo przez około pięć lat. Jak zwiększyć żywotność rękawic? Przechowuj je w chłodnym i ciemnym miejscu, które chroni przed ozonem i światłem ultrafioletowym.
Wybierz wygodne i trwałe rękawice jednorazowe!
Rękawice jednorazowe są powszechnie wykorzystywane w medycynie i wielu dziedzinach przemysłu. Choć nie gwarantują tak skutecznej ochrony, jak rękawice ochronne wielokrotnego użytku, zwykle zapewniają o wiele większą precyzję. Potrzebujesz rękawic jednorazowych z elastycznego materiału, który jest odporny na czynniki zewnętrzne? Zapoznaj się z ofertą Elmar® BHP i zamów nasze rękawice do swojego zakładu pracy!