Defibrylatory ELMARu® już w Trzebnicy!

17.10.2019 - 1 min. czytania
Blog

Użyj defibrylatora, żeby uratować życie!

Widzisz, że ktoś stracił przytomność i przestał oddychać? Już po 4 minutach od tego momentu komórki mózgowe zaczynają obumierać. Karetki często jadą kilkanaście minut! Użycie defibrylatora zwiększa szanse na uratowanie życia z 2-5% do nawet 75%! Defibrylatory ELMARu® są udostępnione mieszkańcom Trzebnicy. Gdzie?

  • ul. Cicha 1, za cmentarzem
  • ul. Milicka 5, sklep BHP

Czym jest defibrylator AED?

To urządzenie, które po zatrzymaniu krążenia skutecznie pomaga przywrócić normalny rytm serca. Defibrylatory coraz częściej są umieszczane w ogólnodostępnych miejscach.

Kto może użyć defibrylatora?

Każdy! Nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy mogą uratować komuś życie. AED prowadzi krok po kroku przez cały proces ratunkowy.

Czy AED jest bezpieczny?

Całkowicie! Jeżeli nie ma potrzeby, urządzenie nie wykona defibrylacji. W takim wypadku może zlecić obserwację poszkodowanego do przyjazdu służb ratowniczych. Defibrylatora nie należy używać, kiedy poszkodowany oddycha lub leży w wodzie oraz na dziecku poniżej 1 roku życia.

Jak użyć AED?

To łatwe! Urządzenie bada poszkodowanego i poleceniami głosowymi zaleca kolejne kroki. Cały proces jest poniżej!

5 kroków pierwszej pomocy – pierwsze minuty są kluczowe!

  1. Najpierw bezwzględnie zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Później wezwij pomoc – zadzwoń pod nr 112 lub 999
  2. Odchyl głowę poszkodowanego, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech. Jeżeli go brak, wyślij kogoś po najbliższy defibrylator AED.
  3. Czekając, uciskaj klatkę piersiową poszkodowanego 30 raz na minutę. Bez przerwy, aż do podłączenia AED lub przyjazdu karetki!
  4. Po podłączeniu defibrylatora, stosuj się do jego poleceń głosowych
  5. Defibrylator najpierw oceni stan poszkodowanego i po tym zaleci Ci dalsze czynności.

Prowadzimy biznes odpowiedzialny społecznie, bo wiemy jak ważne jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo! Podziel się wiedzą z bliskimi - każdy powinien wiedzieć, jak postępować w sytuacji wymagającej pierwszej pomocy.